Zabezpieczenie kodu źródłowego
Chcąc ochronić oferowaną przez startup technologię należy zadbać o ochronę kodu źródłowego, który zawiera instrukcje działania stworzonego przez firmę programu komputerowego, wraz z algorytmami.
Dobrze napisany kod źródłowy – taki, który jest innowacyjny i odpowiada na określone potrzeby – stanowi o sile startupu. Jest on częścią know-how firmy, którą należy chronić. W jaki sposób? Uniemożliwiając dostęp do niego osobom niepowołanym, co w praktyce może oznaczać, że korzystanie z niego możliwe będzie wyłącznie na zasadzie licencji. Od strony formalnej kod źródłowy chroniony jest prawem autorskim, co oznacza, że nie trzeba go rejestrować tak jak znaku towarowego (prawo autorskie nabywane jest automatycznie).
Z racji tego, że kod zapisywany jest przez programistę w pliku tekstowym, można go bez problemu skopiować, co jest zarówno wadą jak i zaletą. Czasem firmy chcą, aby był on ogólnie dostępny. Można na przykład wydać oprogramowanie na licencji European Union Public Licence z przeznaczeniem do powszechnego użytku, a następnie opublikować je w odpowiednim do tego repozytorium (jest to miejsce, gdzie przetrzymywana jest historia zmian kodu; a do monitorowania zmian w kodzie służą systemy kontroli wersji VCS). Celem takiego zabiegu jest poprawa jakości programu przez innych programistów, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.