Tricky questions, czyli o co zapyta inwestor
Zanim inwestor zainwestuje w startup, będzie sprawdzał go na wielu poziomach. Odpowiedź na pozornie łatwe pytania może zaważyć na dalszych rozmowach.
Podczas spotkania prezentującego spółkę founder powinien spodziewać się szczegółowych pytań dotyczących prowadzonej działalności, w tym pomysłu na biznes, zastosowanych rozwiązań, wyników finansowych, skalowalności firmy czy grupy docelowej. Poza kwestiami, które będą świadczyły o tym, czy firma jest inwestowalna, należy spodziewać się też pytania: Kim są osoby kierujące spółką? Dla inwestora równie ważna, co kondycja i innowacyjność spółki, jest osoba foundera, jego doświadczenie oraz zespół, jaki zbudował. Konkurencja jest ogromna i tym, co może przyciągnąć uwagę funduszu VC jest właśnie założyciel startupu, który ma osiągnięcia w prowadzeniu biznesu bądź w samej dziedzinie, w której działa jego spółka. Odpowiedź ma przekonać inwestora, że znalazł osobę, której szukał – kompetentną i na której będzie mógł polegać.
Kolejne pytanie wydaje się tak oczywiste, że być może niektórzy nie zastanawiali się nad jego odpowiedzią, a warto ją przemyśleć. Dlaczego uważacie, że venture capital jest dla was najlepszym rozwiązaniem? Paradoks tego pytania polega na tym, że niektórym spółkom, zwłaszcza startupom w początkowym etapie działania wydaje się, że pozyskanie inwestora w postaci funduszu VC jest najlepszym z możliwych rozwiązań. Wnioski te wyciągają jednak w oparciu o subiektywne i nie zawsze pogłębione spojrzenie na rynek. A przecież finansowanie przez fundusze venture capital nie jest jedynym sposobem na dofinansowanie biznesu. Warto więc zastanowić się, czy startup będący w bardzo wczesnej fazie rozwoju jest w ogóle gotowy na pozyskanie inwestora, czyli na wprowadzenie nowego podmiotu do wciąż tworzącej się firmy. Inwestora będzie również interesowało, czy startup ma doświadczenie we współpracy z funduszami VC i co już wie na ten temat. Nie jest bowiem jego rolą uczyć foundera biznesu, lecz być jego doradcą.
Istotna kwestią jest również exit. Inwestor będzie chciał się dowiedzieć, czy i po jakim czasie founder zamierza sprzedać spółkę. Informacja o tym, że założyciel innowacyjnej spółki nie zamierza wiązać się z nią na lata, lecz planuje sprzedać ją w fazie intensywnego wzrostu, jest znacząca dla inwestora. W takiej sytuacji fundusz VC od początku wie, że trzeba będzie znaleźć founderowi godnego zastępcę. I dopiero z taką wiedzą świadomie podejmuje decyzję o wejściu w inwestycję bądź o wycofaniu się.
Czy spółka jest odpowiedzialna społecznie? Pytanie to nie pada już wyłącznie po to, aby zaspokoić ciekawość inwestora, jakimi wartościami, kieruje się startup, i czy wartości te pokrywają się z jego filozofią prowadzenia biznesu. Spółki muszą nastawić się na to, że fundusze VC coraz częściej będą pytać o to, czy firma działa zgodnie ze wskaźnikami ESG. Inwestorzy, mając na względzie zmieniające się przepisy prawa dotyczące dbania o środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny, będą wręcz wymagać, aby finansowane przez nie spółki były społecznie odpowiedzialne. Jeśli więc startup nie uwzględnił kwestii ESG w swojej strategii, koniecznie powinien to nadrobić. Wprawdzie nie jest to prawnie wymagane (stosowne przepisy prawa jeszcze nie weszły w życie), ale wkrótce będzie.