Solidny zespół zwiększa szansę na sukces
Budując firmę należy tak dobierać zespół zarządzający i specjalistów, aby ich kompetencje uzupełniały się.
Founderzy, przystępując do rozmów z inwestorami, niejednokrotnie zadają sobie pytanie: Czy mój zespół jest kompletny i czy poradzimy sobie w takim składzie? Wbrew pozorom odpowiedź na to nie jest prosta, gdyż każda spółka musi we własnym zakresie stworzyć skład, skrojony na jej potrzeby.
W pierwszej kolejności należy więc określić, czego potrzebujemy i jakie mamy oczekiwania względem partnerów biznesowych oraz pracowników kadry managerskiej.
I tak na przykład, tworząc spółkę technologiczną budujemy zespół w oparciu o ekspertów potrafiących przygotować zaplecze technologiczne, które firma będzie oferować, a także osób, który będą potrafiły wypuścić gotowy produkt na rynek. Najlepiej, aby już na poziomie wspólników-założycieli ich kompetencje uzupełniały się, wnosząc do firmy konkretną wartość. W przypadku startupu jest to szczególnie ważne, ponieważ z reguły jego zespół jest niewielki, ograniczający się do kilku osób.
Rekrutacja powinna być więc dobrze przemyślana, tym bardziej, że osoby, które wchodzą w skład pierwszego, budującego się zespołu nierzadko mogą liczyć na zamianę opcji na akcje pracownicze, a to z kolei powoduje, że trudniej będzie zastąpić danego pracownika, jeśli zajdzie taka konieczność. W dodatku, dzięki posiadanym akcjom, może mieć prawo głosu w kwestia dotyczących rozwoju firmy.
Kompletując zespół trzeba przede wszystkim mieć na względzie, iż praca w startupie, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju, jest wymagająca, czyli bez gwarancji sukcesu, stabilności finansowej, za to z naciskiem na nieustanny rozwój i podnoszenie efektywności. Dlatego właśnie – poza kompetencjami niezbędnymi do prowadzenia biznesu – ważne są kompetencje interpersonalne i odporność na stres. I tutaj istotną kwestią jest dopasowanie pracowników do organizacji.
Niemniej same dobre relacje nie wystarczą, gdyż liczy się konkretna wiedza. Skupiając się na kompetencjach wykonawczych należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko doświadczenie pracowników, ale też ich potencjał. Jest to istotne zwłaszcza w nowo tworzących się obszarach, kiedy spółka skupia się na budowaniu innowacyjnych produktów.