Equity crowdfunding
Finansowanie equity crowdfunding to dla spółek nie tylko zastrzyk kapitału, ale też sprawdzenie, czy ich produkt zaspokaja potrzeby konsumentów.
Alternatywną formą pozyskiwania kapitału, niezależną od finansowania z funduszy venture capital jest equity crowdfunding, czyli społecznościowe finansowanie udziałowe. Korzystając z tej formy wsparcia founder w drodze crowdfundingu pozyskuje kapitał od prywatnych inwestorów w zamian za akcje w firmie. Kupujący staje się pełnoprawnym akcjonariuszem, co oznacza, że ma prawo głosu na walnym zgromadzeniu oraz przysługuje mu prawo do dywidendy. O ile jednak łatwo jest nabyć akcje w drodze crowdfundingu (proces ten jest mało sformalizowany, m.in. nie trzeba sporządzać prospektu emisyjnego), o tyle zbycie zakupionych w ten sposób akcji jest utrudnione, gdyż nie znajdują się one w obrocie publicznym.
Founder, który chce pozyskać kapitał poprzez equity crowdfunding musi spełnić dwa warunki: spółka nie może być notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych czy na rynku NewConnect, zaś wartość pojedynczej publicznej emisji akcji nie może przekroczyć 2,5 mln euro (do niedawna próg ten wynosił 1 mln euro, a w perspektywie dwóch lat ma zwiększyć się do 5 mln euro). W tym celu należy zgłosić się do jednej z kilkunastu działających w Polsce platform crowdfundingowych. Co ważne, w lipcu 2022 roku weszła w życie nowa ustawa o finansowaniu społecznościowym, zgodnie z którą nadzór nad tym rynkiem objęła Komisja Nadzoru Finansowego. W konsekwencji, platformy crowdfundingowe są zobowiązane uzyskać zezwolenie na świadczenie usług finansowania społecznościowego.
Podstawową korzyścią, jaką daje finansowanie equity crowdfunding jest bez wątpienia możliwość pozyskania kapitału na rozwój spółki. W przeciwieństwie jednak do finansowania z venture capital, startup nie może liczyć ze strony akcjonariuszy na wsparcie w zakresie doradztwa. Jeśli więc founderowi na tym zależy, powinien zastanowić się, czy na pewno jest to rozwiązanie dla niego. Może też zdecydować się na emisję części akcji w drodze crowdfundingu, a następnie dopiero starać się o pozyskanie inwestora w postaci funduszu venture capital.
Finansowanie ECF ma tę zaletę, że odzwierciedla nastroje konsumenckie – jeśli startupem zainteresowani są akcjonariusze, którzy wcale nie muszą znać się na danej branży czy technologii, a jednak inwestują w niego, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że usługami firmy będą zainteresowani jego odbiorcy. A to z kolei zwiększa szansę na pozyskanie większego inwestora jak fundusz VC czy anioł biznesu.