Chcesz pozyskać inwestora? Wyróżnij się!
Startup musi spełnić kilka podstawowych warunków, aby zainteresował się nim fundusz venture capital.
Fundusz VC bądź innego typu inwestor, spotykając się z założycielami startupu jest w stanie dość szybko ocenić, czy warto prowadzić dalsze rozmowy dotyczące ewentualnego wejścia w inwestycję. Wiele zależy w tym przypadku od osoby założyciela – zarówno od jego doświadczenia, jak i od przygotowania się na spotkanie. Founder musi pokazać inwestorowi, że jest partnerem do rozmowy i potencjalnym partnerem w biznesie. Przesłany wcześniej funduszowi VC pitch deck był zaledwie wprowadzeniem do rozmów o przyszłości firmy, zaś na spotkaniu prezentacyjnym inwestorzy oczekują konkretów, czyli przemyślanej strategii działania, wskazania mocnych stron.
Chcąc wzbudzić zainteresowanie funduszu VC founder musi przede wszystkim przedstawić model biznesowy, czyli wskazać, na czym chce zarabiać, jakie produkty bądź usługi będzie oferować oraz kto jest grupą docelową. Ostatnia z wymienionych kwestii ma szczególne znaczenie, ponieważ to konsumenci będą generować przychody spółki. Należy więc dokładnie określić, kto jest odbiorcą usługi, w jakim środowisku funkcjonuje oraz dlaczego miałby zostać klientem firmy.
I tutaj pojawia się kolejna kwestia: unikatowość. Dla inwestora kluczowe jest, czy startup posiada innowacyjną technologię. Może to być kod, algorytm, narzędzie, które sprawiają, że spółka wyróżnia się na tle konkurencji. Niezależnie od tego w jakiej branży działamy, innowacyjne rozwiązanie ma być użyteczne i przystępne cenowo dla grupy docelowej. Posiadanie innowacyjnej technologii daje już podstawę do tego, by móc liczyć na kilkukrotny wzrost przychodów firmy rok do roku.
Wspomniana kwestia użyteczności ma ogromne znaczenie, ponieważ tylko produkt, który odpowiada na potrzeby klienta jest w stanie go przekonać do zakupu. Najlepiej więc, kiedy oferowana przez startup usługa czy produkt rozwiązuje bolączki konsumenta i to w sposób możliwie jak najprostszy. Ma ona stanowić realną pomoc dla firm czy osób, które będą z tego korzystać. Nie jest to równoznaczne z tym, że problem ma być nowy – to rozwiązanie ma być innowacyjne. Dobrze byłoby też, gdyby było ono skrojone na nasze czasy, gdyż odbiorcy potrzebują chwili na przyswojenie nowych technologii, w tym na dopasowanie infrastruktury do jej konsumowania.