Jak działa venture capital? Wyjaśnia Alex Wilson
Venture capital jest usługą, którą świadczymy dla inwestorów i startupów - mówił Alex Wilson, principal White Star Capital, podczas wydarzenia zorganizowanego w marcu przez PFR Ventures, Google for Startups i Huge Thing.
Alex Wilson był gościem podczas jednej z serii internetowych rozmów z udziałem wiodących światowych funduszy VC. W wystąpieniu zatytułowanym „Zrozumieć venture capital” przybliżył słuchaczom, na czym polega finansowanie przy udziale kapitału podwyższonego ryzyka. Warto nadmienić, że reprezentowany przez niego White Star Capital jest globalną platformą inwestującą w technologię (działa w Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Montrealu, Toronto, Guernsey, Tokio i Singapurze).
– Venture capital jest usługą, którą świadczymy dla inwestorów (limited partners) i startupów. Zazwyczaj LPsy dają nam kapitał, który następnie inwestujemy w startupy – mówił Alex Wilson. Zaznaczył, że inwestycja nie ogranicza się do wkładu finansowego, lecz obejmuje także wsparcie merytoryczne młodych spółek. – Wspieramy startupy, pomagamy ich założycielom rozwijać biznesy, tworzyć wartość, rozwiązywać problemy, które próbują rozwiązać – dodał ekspert. Wskazał, że jeśli im – jako VC – powiedzie się, czyli founderzy będą sobie dobrze radzić, zaś ich firmy będą rosły, wówczas część zgromadzonego kapitału trafi do funduszu VC, a następnie trafi on do inwestorów.
Wilson wymienił dwa główne sposoby tworzenia przez nich wartości dla VC. – Po pierwsze, pobieramy opłaty od komandytariuszy za zarządzanie ich kapitałem, które zwykle wynoszą około 2 proc. rocznie, a także pobieramy opłaty za wyniki – mówił. Jako przykład wskazał, że 100-milionowy fundusz, który będzie pobierał opłaty za zarządzanie w wysokości około 2 proc. rocznie, zarobi około 2 mln dolarów z samych opłat. Opłata za wynik wynosi z kolei 20 proc. zwrotów. – Brzmi to jak dużo pieniędzy i być może niektórzy pomyślą teraz, że znajdują się w złej pracy – mówił Alex Wilson. Podkreślił jednocześnie, że zarabianie na venture capital jest trudnym zadaniem do wykonania.
Kim są inwestorzy, czyli limited partners (LPs)?
- instytucje finansowe
- family offices
- fundusze emerytalne
- HNWIs (high-net-worth individual)
- darowizny
- rządy i suwereni
Wilson zaznaczył, że inwestorzy starają się wnosić do swojej działalności wartość dodaną – zarówno pod względem finansowym, jak strategicznym. Jako imperatywy strategiczne wymienił: dostęp do strategicznie ważnych startupów, dostęp do transakcji, pobudzenie aktywności technologicznej i przedsiębiorczej w swoim regionie. Z kolei jako imperatyw finansowy wskazał na ulokowanie w VC aktywów, aby generowały zwrot.
Podczas wystąpienia Alex Wilson zwrócił uwagę na to, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł przychodów. Wskazał, że inwestorzy szukają alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnych działań i właśnie dlatego inwestują w venture capital. Inwestycje podwyższonego ryzyka dają im bowiem możliwość generowania wyższych zwrotów, co oczywiście wiąże się z większym ryzykiem. – Naszym celem jako podmiotu venture capital jest zapewnienie naszym inwestorom lepszego zwrotu finansowego – podkreślił Wilson. Zwrócił uwagę na takie aspekty jak zwielokrotniony zwrot, roczny zwrot i na wewnętrzną stopę zwrotu (IRR). Wskazał między innymi, że dla inwestorów znaczenie ma bowiem nie tylko wysokość zwrotów, ale też okres, w jakim się tego dokonało. Podwójny zysk z milionowej inwestycji, który zarobimy w rok jest czym innym niż taki sam zysk, który otrzymamy w perspektywie 50 lat.
W dalszej części prezentacji ekspert podkreślił, że dobrze by było, aby founderzy, którzy poszukują finansowania w funduszach venture capital, byli w stanie wykazać, że ich biznes jest rentowny, ma zdrową ekonomię. Jako dobrą praktykę wskazał, aby founderzy dobrze zastanowili się, z jakim rodzajem funduszu VC chcą współpracować, co mogą na tym zyskać i jaką wartość zaoferować funduszowi. – Po prostu upewnij się, że jesteś świadomy zalet płynących z partnerstwa z różnymi rodzajami funduszy. Bądź też świadomym pochodzenia osoby, która potencjalnie może zająć miejsce w zarządzie twojej spółki – mówił Alex Wilson. Kolejną kwestią, nad którą wskazał jest wielkość funduszu. – Im większy fundusz, tym większą ma władzę, ale może to również oznaczać, że może nie być w stanie zapewnić ci odpowiedniego poziomu uwagi i wsparcia. Tymczasem mały fundusz, choć ma mniejsze znaczenie, może mieć czas i zasoby, aby pomóc ci zbudować to, co próbujesz budować – zaakcentował Wilson.